450. výročie obce

10.10.2008

Prvý októbrový víkend sa v našej obci niesol v duchu osláv. Okrúhle jubileum oslávila obec aj telovýchovná jednota.

450. výročie obce

Oslavy začali v sobotu o 12:15 v parku osadením sôch. Niekoľko týždňov tieto sochy vytvárali dva páry rúk šikovných rezbárov nášho rodáka, dnes bývajúceho v Tvrdošíne Stanislava Ondríka a Róberta Veselého z Podbiela. Na sochy sa použilo drevo z topoľov, ktoré rástli popri Oravici pri futbalovom ihrisku.

Žena v tradičnom kroji a muž s kosou majú pripomínať život našich predkov a zdroj ich obživy. Symbolizujú tiež roľnícke korene našej obce.

Sochy v parku

01.01.1900

Sobotný program pokračoval otvorením zrekonštruovaného futbalového ihriska a oslavami okrúhleho jubilea – 60 rokov od vzniku Telovýchovnej jednoty Sokol Liesek.

Otvorenie futbalového ihriska

01.01.1900

Oficiálny program osláv začal v nedeľu popoludní sprievodom obcou od kultúrneho domu do kostola, kde sa všetci návštevníci, rodáci i obyvatelia zúčastnili ďakovnej svätej omše.

Po sv. omši sa hostia, liesečania ale i ostatní ľudia presunuli do kultúrneho domu a spomínali na časy, ktoré neboli vždy ľahké. Ako povedal starosta Martin Dreveňák:

„História obce pamätá množstvo ťažkých a tragických skúšok. Poznačil ju mor, ktorý usmrtil veľa obyvateľov, ale aj vysťahovalectvo počas ktorého odišlo z Liesku mnoho pracovitých ľudí. Viackrát sa stalo, že obec sa musela vzmáhať od základu a vstávať z popola. Vždy sa jej to však podarilo, za čo môžeme ďakovať mozoľnatým rukám našich dedov, otcov a materí, ktoré svoje rodisko znova a znova stavali.“

V bohatom nedeľnom programe si mohol prísť na svoje každý. Predstavili sa Folklórny súbor Skorušina, ktorý tiež oslavoval svoje 20 výročie vzniku, tancujúce deti zo základnej školy ale aj zástupcovia zo Slovenskej národnej knižnice, ktorí pripomenuli významné osobnosti Liesku z duchovnej a svetskej oblasti. Na ľudovú nôtu nám tiež zaspievala staršia generácia v zložení tak žien ako i mužov a dychová hudba Tvrdošanka. Nechýbala ani poézia či moderná pieseň.

Celý program bol zavŕšený ľudovou veselicou.

Stopline.sk : zobraz stránku projektu

Pomoc.sk : zobraz stránku projektu

Zodpovedne.sk : zobraz stránku projektu

JASPI

katasterportal.sk

cestaokolotatier.eu

portal.gov.sk

Technická podpora | Vyhlásenie o prístupnosti | Právne informácie

Správca obsahu: Obec Liesek, Liesek 442, 027 12 Liesek, tel.: +421 43 5384 220, fax: +421 43 5384 227, e-mail: info@liesek.eu.sk.
Technický prevádzkovateľ: www.dsolutions.sk, tel.: +421 902 266 562, e-mail: info@dsolutions.sk.

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid RSS 2.0