Folklórny súbor Skorušina

01.01.1900
Folklórny súbor Skorušina

Oblasť Oravy zohrala významnú úlohu v kultúrnych dejinách našej krajiny a je dodnes klenotnicou folklórneho bohatstva. Srdcu lahodné pesničky, hry, tance, zvyky a obyčaje sa po stáročia vyvíjali a prispôsobovali svojej dobe. Obdivuhodná tvorivosť oravského ľudu vytvárala ozajstné hodnoty. Ani súčasná generácia na ne nezanevrela a uchováva si ich v plnej kráse prostredníctvom folklórnych súborov.

Folklórny život v hornooravskej obci Liesek, ktorá je niekoľko rokov spojená s činnosťou folklórneho súboru Skorušina. Folklórny súbor Skorušina vznikol v decembri 1988 v Liesku. Spracúva folklór z celého Slovenska no hlavne bohatý folklór Oravy. Od svojho vzniku sa špecializuje na goralský folklór z Hladovky a Suchej Hory. Zachováva autenticitu tejto oblasti či už po tanečnej alebo hudobnej stránke. Našim zámerom je upozorniť na pôsobenie a úlohu detskej zložky folklórneho súboru, ktorá je nevyhnutnou súčastou folklórneho kolektívu, na umeleckú aktivitu dospelých členov súboru, ako aj na bohaté tradície, zvyky Hornej Oravy.

Folklórny súbor Skorušina už od svojho vzniku autenticky prezentuje goralský folklór Suchej Hory a Hladovky, ktorý je v súčasnosti málo v povedomí slovenského národa. Kedže folklór vo všeobecnosti mizne zo záľub mladých ludí, tento súbor sa ho snaží uchovávať aj napriek tomu, najmä prostredníctvom detskej zložky. Preto si myslíme, že by sa takémuto súboru mala venovat náležitá pozornosť.

FS dosiahol niekoľko ocenení na celoslovenskej prehliadke v malých formách, ale aj v programových blokoch. Zúčastnil sa na svetových festivaloch v Belgicku, Maďarsku, Taliansku, Česku a hlavne v Poľsku, kde viackrát vystupoval v polskej televízii a rozhlase.

Stránka folklórneho súboru www.skorusina.sk/fs

Stopline.sk : zobraz stránku projektu

Pomoc.sk : zobraz stránku projektu

Zodpovedne.sk : zobraz stránku projektu

JASPI

katasterportal.sk

cestaokolotatier.eu

portal.gov.sk

Technická podpora | Vyhlásenie o prístupnosti | Právne informácie

Správca obsahu: Obec Liesek, Liesek 442, 027 12 Liesek, tel.: +421 43 5384 220, fax: +421 43 5384 227, e-mail: info@liesek.eu.sk.
Technický prevádzkovateľ: www.dsolutions.sk, tel.: +421 902 266 562, e-mail: info@dsolutions.sk.

Valid XHTML 1.0 Transitional Valid RSS 2.0